1982
Drama Director | Sammy Wittmer |
Music Director | Wes Dorsey |
Choreographer | Laverne Sebastian |
Cast |
|
Tevye (the Dairyman) | Brendan Pardue |
Golde (his wife) | Holly Strasser |
Tzeitzel (daughter) | Linda Singleton |
Hodel (daughter) | Sherry Pearson |
Chava (daughter) | Deniz Wittmer |
Shprintze (daughter) | Heidi VonBernuth |
Bielke (daughter | Leigh Ann Singleton |
Yente (Matcher) | Lillian Naylor |
Motel (Tailor) | Jerry Klemm |
Perchik (student) | Daniel Martens |
Lazar Wolf (Butcher) | Neal McGee |
Mordcha (Innkeeper) | Gene Griego |
Rabbi | Scott Crane |
Mendel (his son) | Roger Erickson |
Avrahm (bookseller) | Don Packard |
Nachum (Beggar) | Bob Short |
Grandma Tzeitel | Marilyn Hamilton |
Fruma-Sarah | Kati Schenk |
Constable | John Evans |
Fyedka (Russian) | Russell Crane |
Shandel (Motel’s mother) | Jean Schilling |
The Fiddler | David Roper |
Yussel (Hatter) | Jim Hammock |
Sasha (Russian) | Scott Martin |
Solo Russian Dancer) | Sue McPherson |
Other Russians | John McPherson |
Wes Dorsey | |
Villagers | |
Tenor: | Beverly Wherry |
Al Wittmer | |
Matt Evans | |
Aaron Evans | |
Christopher Dorsey | |
Mark Rudnick | |
Pat Dorsey | |
Neal McGee | |
Bass: | Scott Crane |
Scott Martin | |
First Soprano: | Scarlet VonBernuth |
Beth Thompson | |
Viola Pearson | |
Diann Pearson | |
Kati Schenk | |
Second Soprano: | Myrna Packark |
Stephanie King | |
Fayrene Phipps | |
Alto: | Mary Neary |
Mary Kay Evans | |
Sandra Kimball | |
Jerri McCasland | |
Catie Singleton | |
Orchestra |
|
Conductor | Theodore Lassen |
Audition Pianist: | Virginia Blunt |
Rehearsal Pianists: | Nina Hofmann |
Gina Short | |
Margo Boodackian | Koreen King |
Kathy Lasson | Charlene Brendal |
Susan Lipinsky | Ken Hartman |
Deborah Kohl | Delia Yokom |
Rick Packard | Brenda Hinson |
Kim Collins | Deb Robinson |
Jan Collins | Dorothy Grigsby |
Mary Spence | |
Crew |
|
Sets: | |
Designer | Ken Hartman |
Painters | Florence Blakemore |
Scott Martin | |
Irene Martin | |
Pat Kauffman | |
Ken Hartman | |
Lisa Friddle | |
George Turner | |
Deniz Wittmer | |
Adviser | Gene Griego |
Builders | Bill Jones |
Judy Jones | |
Michael Lohnes | |
Roger Erickson | |
Laverne Sebastian | |
Deniz Wittmer | |
Al Wittmer | |
Sammy Wittmer | |
Jerry Klemm | |
Theatre Photographer: | Scarlet VonBermuth |
Makeup: | Marilyn Hamilton |
(Workshop taught by:Tom Atha of The Mountaineer Players) | Fayrene Phipps |
Scott Crane | |
Desamary Black | |
Cast | |
Props: | Debbie Brixey |
Navada Brown | |
Kathy Murphy | |
Pat Beckham | |
Lynette Clanton | |
Costume Designer/Coord: | Irene Martin |
Seamstress: | Irene Martin |
Betty Stumph | |
Jeanette Trevithick | |
Stage Manager: | Jim Martin |
Production Advisers & Researchers: | Tom Atha |
Lighting & Special Effects: | |
Designer & Mgr Crew | Jim Martin |
Debbie Brixey | |
Navada Brown | |
Kathy Murphy | |
Pat Beckham | |
Lynette Clanton | |
Barbara Thorne | |
Rosemary Provost | |
Programs: | Katherine Frame |
Advertisting: | Katherine Frame |
Barbara Monroe | |
Marcella Symes | |
Ticket Sales: | Book Corral |
Linda Crane | |
Scott Crane | |
Concessions: | Fran & Jim Mick |
Emily McCulloch | |
Bart & Terry Moll | |
Kathryn Adams | |
Laura & Anne Gittings | |
J.R. & John Ross | |
Judy & Jan Hildebrand | |
Ushers: | Judy & Charlie Walser |
Nancy & Chris Canterbury | |
Kathy & Jim Madden | |
Marcella Symes | |
Vicki Stutzman | |
Debbie McCarver | |
Tam Kiehnhoff | |
Tanny & Casey Hilderbrand | |
Box Office: | Judy Jones |
Mike Lohnes | |
Doris & Larry Allen | |
Susan & Mike Barnard | |
Pam & Dennis Breitbarth | |
Barb Saban | |
Janene Powers | |
Barb & Bob Steinberger |